LED-TV-55DU8000
 198,999 Original price was: ₨ 198,999. 192,999Current price is: ₨ 192,999.
In Stock
Features
In Stock
Add to wishlist4 people favorited this product
  • Delivered today (order Mon-Sat before 12:00, delivery between 13:00 and 22:00)
  • Including shipping costs, sent by edoz.pk
  • Pick up at a edoz.pk collection point is possible
  • 3 days to change your mind and free returns
  • Day and night customer service
Description
4K Upscaling
Watch your favorite content in 4K
Powerful 4K upscaling ensures you get up to 4K resolution for the content you love.
Samsung Tizen OS
Upscale your entertainment with Samsung Tizen OS
AirSlim Design
Sleek and slim
The mind-blowing slim design of your TV fits harmoniously with its surroundings.
Features
Dynamic Crystal Color
Immerse yourself in one billion shades of color
Specifications:
  • Resolution
    4K (3,840 x 2,160)
  • HDMI
    3
  • USB
    2 x USB-A
  • LED
  • Screen Size
    55"
  • Refresh Rate
    50Hz
  • Resolution
    4K (3,840 x 2,160)
  • Picture Engine
    Crystal Processor 4K
  • HDR (High Dynamic Range)
    HDR
  • HDR 10+
    Support
  • Contrast
    Mega Contrast
  • Micro Dimming
    UHD Dimming
  • Contrast Enhancer
    Yes
  • Motion Technology
    Motion Xcelerator
  • AI Upscale
    4K Upscaling
  • Filmmaker Mode (FMM)
    Yes
  • Adaptive Sound
    Adaptive Sound
  • Object Tracking Sound
    OTS Lite
  • Q-Symphony
  • Sound Output (RMS)
    20W